שינוי חיובי בקשר בין הורים וילדים

החיים של כולנו, מבוגרים וילדים, מורכבים מחוויות חיוביות וגם מרגעים פחות משמחים. בתור הורים אנחנו מן הסתם מנסים לספק לזאטוטים כמה שיותר רגעי פאן וסיפוק, ואילו עם הילדים היותר גדולים העזרה באה לידי ביטוי בעיקר דרך הכוונה כך שהם יידעו להגיע לחוויות מוצלחות מבחינתם, בין אם אתנו ההורים ובין עם חברים. כדי שכל המאמץ הנ"ל יניב מקסימום פירות כדאי להשקיע עוד 5 דקות ביום - בפעילות שמומלץ להפוך למסורת לפני השינה: הכרת תודה של הילדים על 3 דברים טובים שקרו במהלך היום.

פתאום כל יום הופך ללא רע בכלל ואפילו מעולה
5 הדקות המוקדשות לשינוי צריכות להיות אותנטיות ומדויקות. ולהתמקד בדברים שבאמת שימחו את הילד ונחוו באופן חיובי. אלה יכולות להיות חוויות לא שגרתיות כמו למשל בילוי משפחתי בתוך חדר בריחה אטרקטיבי, עם המון סודות, חידות וגילויים מגניבים שאחריו הולכים יחד לאכול גלידה, או אפילו טיול ארוך בטבע), הנאות יומיומיות קטנות "היה לי כיף לראות את הפרק החדש של כדברא" או "ארוחת הצהריים הייתה לי ממש טעימה היום כי היה בה שניצל שאני הכי אוהב", משהו שהיה חשוב לילד (ניצחון במשחק כדורגל, או אפילו "רק" משחק כיפי עם אבא או אמא) וגם לכאורה משהו פחות חשוב או דומיננטי (כמו למשל, שלא היו היום שיעורי בית), וגם דבר שבדרך כלל אנחנו רואים כמובן מאליו אבל הוא לא באמת כזה ("תודה שכולנו בריאים") - העיקר שהם יבואו באמת מהעולם של הילד ולא מתוך רצון לרצות את ההורים.

בכתב או בעל פה, העיקר שייצא מהלב
הכרת התודה של הילד, וההורים מוזמנים להצטרף אליה ובכך גם לתת דוגמה אישית וגם להיתרם בעצמם מהיתרונות של מבט יומיומי אל החלק החיובי בחיים, יכולה להיות בעל פה או בכתב, בהתאם לגיל הילד ולהעדפותיו. ליומן שמאגד את כל הרגעים הטובים והחוויות המהנות יש כמובן יתרון משמעותי - אפשר יהיה לחזור אליו בעתיד ולהתרפק על כל אותן שמחות קטנות והתרגשויות גדולות, והוא גם מאפשר לילדים שכבר רוצים פרטיות מההורים לבצע את הפעילות ובכל זאת לשמור לפחות חלק מהחוויות לעצמם.

מה נותנת לנו הכרת תודה?
מחקר שעקב אחרי אנשים (מבוגרים) שהתבקשו לכתוב בסוף כל יום 5 דברים טובים שקרו להם, גילה שביחס לקבוצת ביקורת אותם בני אדם שתרגלו הכרת תודה יומיומית זכו לשינה איכותית יותר, הפכו לנדיבים יותר, היו חולים פחות ומאושרים יותר.

הרווחים הושגו בזכות הפעלת סגנון המחשבה החדש וההתרגלות אליו - וגם עבור הילדים שלכם ההרגל הזה, שעם הזמן הופך טבעי בדיוק כמו לצחצח שיניים פעמיים ביום, ישפר משמעותית את איכות החיים.